Pediatric dentistry

Table of Contents

دندانپزشکی کودکان

جالب است بدانید، کودکان نیز در برابر مشکلات بهداشت دهان و دندانی ایمن نیستند. در سال ۲۰۰۲، طبق گزارش انجمن دندانپزشکان آمریکا، پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در میان كودكان است ( پنج برابر بیشتر از آسم و هفت برابر شایع تر از تب یونجه ).

رژیم غذایی:

هر خوراکی که کودک شما می خورد بر روی دندان هایش تاثیر می گذارد. به عنوان مثال: قند ( که در کیک، کلوچه، آب نبات، شیر و آب میوه وجود دارد ) و نشاسته ها (در چوب شور یا بیسکویت نمکی و چیپس های سیب زمینی) می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند.

تمیز کردن دندان های کودک به دلیل محدودیت های حرکتی دشوارتر از بزرگسالان است، بنابراین باقی مانده های مواد غذایی در لابه لای دندان کودکان می ماند و باعث رشد باکتری ها و در نهایت پوسیدگی دندان ها می شود. درست است که، دندان های کودک (دندان های شیری) در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند اما به طور کلی، دندان های سالم شیری برای سلامتی و رشد کودک ضروری هستند. و در صورت از دست رفتن زود هنگام این دندان ها موجب بهم ریختگی دندان های دائمی نیز می شود.

مراقبت های ضروری:

تمیز کردن دندان کودک: دندان های کودک باید به محض در آمدن، تمیز شوند. یعنی بعد از هر وعده غذایی، دندان های کودک را با یک دستمال نرم یا مسواک مخصوص اطفال تمیز کنید. طبق دستور دندانپزشک خود، یک مسواک کوچک (متناسب با سن کودک خود) دندان های کودک باید بدون خمیر دندان یا با خمیردندان به مقدار کم (اندازه نخود) مسواک زده شود.
از طرف دیگر، مسواک ها را هر دو یا سه ماه یک بار عوض کنید. همچنین، کودکان بعد از مصرف دارو باید مسواک بزنند زیرا اسیدهای موجود در دارو ممکن است مینای دندان را از بین ببرند (مینا به عنوان یک پوشش محافظ طبیعی برای دندان ها است).

اولین مراجعه دندانپزشکی: باید بدانید مهم است که کودک تان در سن یک سالگی به دندانپزشکی برود تا دندانپزشک هم یک برنامه بهداشتی طولانی مدت به شما ارائه دهد.
سیلانت دندان: سیلانت دندان برای محافظت از دندان از پوسیدگی است و به محض درآمدن دندان یک روش مناسب جهت پیشگیری از پوسیدگی محسوب می شود.
درمان های فلوراید: می توانید با دندانپزشک خود در مورد اینکه به درمان های فلوراید نیاز دارید یا نه، مشورت کنید. فلوراید موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود، و همچنین باعث می شود که دندان در برابر حملات اسیدی، باکتری های موجود در دهان و پوسیدگی، مقاومت بیشتری داشته باشد.
نخ دندانپزشکی: کشیدن نخ دندان با استفاده از کمک والدین ( در زمان به وجود آمدن دو دندان در کنار یکدیگر ) زده شود. کودک در صورتی کودک می تواند این کار را به طور مستقل انجام دهد که توانایی انجامش را داشته باشد.
در نهایت، به خاطر داشته باشید که باید به توصیه های دندانپزشک کودک خود عمل کنید و اعمال درمانی را متناسب با نیاز کودک خود تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.

بعد به موارد زیر توجه نمایید:

  • پوسیدگی دندان کودکان (از سلامت دهان و دندان کودک تان محافظت کنید)
  • توجه به هشدارها و علائم برای سلامتی دهان و دندان کودک تان
  • مراجعه به دندانپزشکان کودکان (که متخصص مراقبت از دهان کودک هستند)
  • عواملی که موجب پوسیدگی دندان می شوند

Customer comments about

Pediatric dentistry

Parsa

Smile Design

5/5
The best Dentist ever by far I am really grateful for your artistic masterpiece.👏👏

Hamid

Wisdom Teeth Surgery

5/5
Dear Doctor. I came to you for wisdom tooth surgery. I was scared too much because of my previous bad experience. I was not bothered at all then, nor after, I didn’t feel any pain. Thank you very much, and also your kind staff. I wish the best for you.

Elham

Porcelain Veneers

5/5
Doctor, The Only One I am very satisfied with new smile. and your great job Thanks in advanced ❤️
About Pediatric dentistry Do you need advice and guidance?